Pakowanie próżniowe jest jednym z popularniejszych sposobów na przedłużenie świeżości wielu produktów spożywczych. Za stosowaniem tej metody przemawia szereg korzyści – jest skuteczna oraz pozwala na zachowanie smaku i aromatu artykułów spożywczych przez długi czas. Jak długo można przechowywać żywność pakowaną próżniowo? Jak odbywa się cały proces i co będzie Ci do niego potrzebne? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając nasz dzisiejszy artykuł!
Na czym polega próżniowe pakowanie artykułów spożywczych?
Hermetycznie zapakowane sery, wędliny lub ryby znajdziesz w każdym sklepie spożywczym. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to jedna z najpopularniejszych metod, dzięki którym produkty przez dłuższy czas pozostają świeże.
Proces pakowania przebiega w dość prosty sposób: wystarczy umieścić jedzenie w szczelnym opakowaniu foliowym, a następnie zmniejszyć panujące wewnątrz ciśnienie za pomocą redukcji ilości tlenu. Na sam koniec worek jest zgrzewany, co tworzy szczelne zamknięcie. To sprawia, że produkty spożywcze nie mają kontaktu z powietrzem, przez co nie dochodzi do rozwoju bakterii tlenowych odpowiedzialnych za gnicie i psucie się jedzenia. Próżniowe opakowanie sprawia, że produkty pozostają świeższe nawet 5 razy dłużej!
Te zalety pakowania próżniowego sprawiają, że warto wykorzystać je także w swoim domu. Aby to było możliwe, konieczny będzie zakup urządzenia, jakim jest zgrzewarka próżniowa, a także wysokiej jakości opakowań próżniowych, które znajdziesz m.in. w ofercie naszego sklepu. Jakie produkty można w ten sposób pakować? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części naszego artykułu!
Jakie produkty można pakować próżniowo?
Lista artykułów, które możesz pakować próżniowo, jest długa. Znajdują się na niej takie produkty jak:
- mięsa surowe i gotowane,
- pieczywo,
- sery i twarogi,
- wędliny,
- warzywa i owoce,
- gotowe dania obiadowe, takie jak np. pierogi lub uszka,
- pieczywo,
- produkty suche, np. kawa, herbata, kasze, makaron,
- wyroby cukiernicze, np. ciasta, babeczki.
Niektóre zgrzewarki wyposażone są w funkcję pakowania wilgotnej żywności, wówczas zapakujesz także produkty płynne i półpłynne takie jak sosy, zupy czy gulasze.
Jak długo można przechowywać żywność pakowaną próżniowo?
Już wiesz, że do zabezpieczenia swoich produktów potrzebne Ci będzie specjalne urządzenie oraz woreczki. Dowiedziałeś się, że w ten sposób możesz zabezpieczyć wiele artykułów ze swojej lodówki oraz spiżarni. Czas jednak, byśmy podpowiedzieli Ci, jak długo można przechowywać żywność pakowaną próżniowo.
Mięsa takie jak wołowina i wieprzowina mogą być w ten sposób przechowywane przez 6 dni. W przypadku drobiu czas ten może wydłużyć się nawet do 9 dni! Świeże ryby będą zdatne do spożycia nawet po upływie tygodnia, twaróg zaś przez dwa tygodnie. Surowe warzywa, które w lodówce nie mogą leżeć dłużej niż 5 dni, w hermetycznym opakowaniu mogą przetrwać nawet 18-20 dni. Ugotowane zupy i makaron przechowuj przez 8-12 dni.
Jeżeli uważasz, że mrożenie jest dobrym sposobem na przechowywanie nadwyżek żywności, mamy dobrą wiadomość! Niemal wszystkie produkty zapakowane próżniowo mogą być mrożone nawet przez 2 lata! Mowa tu o pieczywie, warzywach, owocach, mięsach i rybach.
O czym należy pamiętać podczas pakowania próżniowego?
Już wiesz, jak długo możesz przechowywać żywność pakowaną próżniowo. Teraz więc przedstawimy Ci najważniejsze zasady, których musisz przestrzegać, aby produkty zostały właściwie zabezpieczone.
Jeżeli chcesz zapakować próżniowo świeże mięso lub ryby, pamiętaj o tym, aby najpierw dokładnie je umyć, a potem osuszyć – najlepiej za pomocą ręcznika papierowego, który wchłonie nadmiar wilgoci. W ten sposób zachowany zostanie odpowiedni poziom wilgotności, a także kształt produktów.
Warto mieć na uwadze, że hermetyczne zamknięcie artykułów spożywczych to tylko połowa sukcesu. Nic nie zastąpi klasycznej lodówki – i to właśnie dopiero w połączeniu z niższą temperaturą, metoda ta daje najlepsze efekty.
Dobrym sposobem jest porcjowanie produktów, pakowanie ich próżniowo, a następnie przechowywanie w lodówce i zamrażarce. Pamiętaj o tym, aby zapisać datę zapakowania – na tej podstawie będziesz wiedział, jak długo Twój produkt będzie zdatny do spożycia.
Jeżeli chodzi o suche produkty – taki rodzaj zamknięcia to zdecydowanie za mało. W tej sytuacji bardzo ważny jest nie tylko brak tlenu, lecz także brak światła słonecznego. Z tego właśnie powodu kasze, ryż czy makaron po zamknięciu próżniowym należy przechowywać w kuchennych szafkach.
Do pakowania próżniowego produktów płynnych, takich jak zupy czy sosy, dobrze sprawdzą się woreczki próżniowe moletowane, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Zaleca się wypełnianie worka w 80%, aby pozostało kilka centymetrów wolnej przestrzeni od górnej krawędzi. Dzięki temu unikniesz wylania płynu. Aby pakowanie tego rodzaju dań było łatwiejsze, możesz częściowo je zamrozić w woreczku, a dopiero potem zapakować próżniowo.