Chyba nie istnieje osoba, która chociaż raz nie korzystała z worków foliowych. Te popularne opakowania zawojowały cały świat. Możemy spotkać je zarówno w przestrzeni domowej, jak i w sklepach czy innych przedsiębiorstwach. W końcu worki foliowe mają naprawdę wiele zastosowań! Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś nad tym, w jaki sposób się je robi? W naszym dzisiejszym artykule postanowiliśmy uchylić rąbka tajemnicy i opowiedzieć o produkcji tych popularnych, foliowych opakowań! Zapraszamy do czytania!
Od czego zaczyna się proces produkcji worków foliowych?
Aby móc wyprodukować cokolwiek, najpierw musimy dokładnie zaplanować i zaprojektować to, co chcemy stworzyć. W przypadku worka foliowego niezbędne jest określenie jego wymiarów oraz objętości. Dobrze jest również przemyśleć, co będzie w danym worku przechowywane. Pozwoli to wybrać odpowiednią grubość folii. Konieczny będzie również projekt ewentualnego nadruku, który znajdzie się na opakowaniu.
Jak produkuje się worki foliowe?
To z pozoru bardzo proste pytanie – odpowiedź na nie jednak już taka łatwa nie jest. Produkcja worków foliowych odbywa się w specjalistycznych zakładach, posiadających maszyny do wydmuchu folii i konfekcjonowania worków foliowych. Worki foliowe produkuje się najczęściej z folii PE, czyli polietylenu – produktu ropopochodnego. Możliwe jest użycie różnych odmian polietylenu, np. LDPE, HDPE, MDPE, LLDPE. Różnią się one gęstością i temperaturą topnienia, a co za tym idzie – wytrzymałością. Produkcja worków foliowych to proces wieloetapowy. Aby wyprodukować folię na worki potrzebny jest tzw. ekstruder, czyli maszyna do wydmuchu rękawa foliowego z rozgrzanej masy plastycznej powstałej z granulek. Granulki są zazwyczaj bezbarwne, a kolor powstaje po dodaniu barwników w momencie topienia granulatu. Granulat PE, po rozgrzaniu do temperatury ok. 180OC - 240OC, jest wydmuchiwany z ekstrudera w postaci rękawa foliowego, który następnie zwijany jest w rolki. Ten etap produkcji decyduje o szerokości rękawa i jego grubości. Im więcej powietrza w wydmuchiwanym balonie (czyli późniejszym rękawie), tym rękaw będzie szerszy. Prędkość zwijania rękawa na rolki decyduje zaś o jego grubości.
Posiadając już gotowy rękaw foliowy o wymaganej szerokości i grubości, można rozpocząć produkcję worków na maszynie zgrzewającej. To właśnie tam rękaw jest zgrzewany na odpowiednią długość. W czasie wykonywania tej czynności rękaw w miejscu zgrzewania jest zazwyczaj również ucinany lub perforowany (jak np. w przypadku worków na śmieci).
Czasami produkcja worków może odbywać się również bezpośrednio u klienta. W takim przypadku do kontrahenta dostarczany jest odpowiedni rękaw foliowy do produkcji worków. Na miejscu, za pomocą maszyny, następuje proces zgrzewania rękawa wraz z wybranym produktem.
Produkcja worków foliowych – wielki finał
Na tym etapie worek foliowy jest już tak właściwie gotowy. Na koniec warto jednak dodać, że na życzenie klienta worki mogą być jeszcze w odpowiedni sposób zadrukowane lub zadziurkowane. Dzięki temu możesz cieszyć się spersonalizowanymi workami foliowymi! Ich szeroki wybór znajdziesz rzecz jasna w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy na zakupy!