Orzechy to wbrew pozorom dość szeroka kategoria produktów. Dodatkowo okazuje się, że każda ich odmiana wymaga nieco innego sposobu uprawy czy suszenia. Ma też nieco inne zastosowanie. Jak przechowywać orzechy, aby jak najdłużej cieszyć się ich wyjątkowym smakiem?
Dlaczego warto jeść orzechy?
Orzechy to różnego rodzaju nasiona, których jadalna część znajduje się w twardej
łupinie, skorupce. Zawierają dużo białka i tłuszczu, bo do 60%. Są tym samym produktami wysokokalorycznymi. Dodatkowo dostarczają do organizmu wiele cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom tzw. złego cholesterolu. Wiele odmian orzechów zawiera poza tym błonnik, witaminy i związki o właściwościach antyoksydacyjnych.
Orzechy w różnej postaci to istotny składnik wielu diet. Mimo swojej dużej kaloryczności dają uczucie sytości i zmniejszają apetyt. Pomagają więc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jak należy przechowywać orzechy w warunkach domowych, aby jak najdłużej nie straciły nic ze swojego smaku i właściwości?
Jak przechowywać orzechy w skorupkach?
Orzechy zaliczane są do tzw. trwałych produktów spożywczych. Oznacza to, że w odpowiednich warunkach można je przechowywać przez wiele miesięcy. Jeśli mają one skorupki (dotyczy to orzechów włoskich i laskowych) warto ich nie łuskać, ale jedynie przejrzeć, czy nie mają śladów pleśni lub wilgoci. Potem powinno się je przesypać do pojemnika gwarantującego odpowiednią wentylację. Może być to wiklinowy koszyk lub bawełniany woreczek. Orzechy w skorupkach najlepiej przechowywać jest w miejscach ciemnych, chłodnych oraz suchych.
Jak przechowywać orzechy łuskane?
Skorupka orzecha ma za zadanie chronić jego wnętrze przed zwierzętami i owadami, a także szkodliwym wpływem grzybów czy pleśni. Duża zawartość tłuszczu sprawia, że orzechy przechowywane w ciepłych miejscach niekiedy szybko zaczynają jełczeć. Nie nadają się wówczas do spożycia. Z tego powodu obrane orzechy włoskie czy makadamia należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub woreczkach i to w chłodnym, ciemnym miejscu.
Jeśli orzechy mają być wykorzystane w stosunkowo krótkim czasie np. kilku tygodni, można je włożyć do kuchennej szafki lub szuflady. W pobliżu nie powinny znajdować się żadne źródła ciepła i wilgoci, bo to prowadzić może do rozwoju pleśni i jełczenia orzechów.
Jak przechowywać orzechy w lodówce?
Okazuje się, że orzechom nie służy długie przechowywanie w temperaturze pokojowej. Sposobem na zachowanie ich smaku i aromatu przez długi czas jest włożenie je do lodówki lub zamrażarki. Mają wtedy idealne warunki - jest zimno i ciemno.
Orzechy włożone do odpowiedniego pojemnika lub szczelnego woreczka mogą w chłodziarce leżeć nawet i rok. Nie należy ich jednak umieszczać w pobliżu intensywnie pachnących produktów. Orzechy pozbawione skorupek mają bowiem tendencję do kumulowania wilgoci i przejmowania obcych aromatów. Świetnym pomysłem jest również zamrożenie orzechów. W ujemnej temperaturze przechowywać je można bez obaw do dwóch lat.
Jak przechowywać orzechy? Sporo zależy od ich rodzaju!
Okazuje się, że w przypadku różnych gatunków orzechów zasady ich przechowywania mogą być nieco inne.
1. Orzechy włoskie należy przechowywać w miejscu suchym i chłodnym, lodówce lub zamrażarce. W ujemnej temperaturze wytrzymują nawet 2 lata. Nie lubią dostępu powietrza i to niezależnie od tego, czy są łuskane, czy w łupinach. Oczywiście orzechy rozłupane zaraz przed spożyciem mają intensywniejszy smak.
2. Orzechy laskowe nie wymagają wcześniejszego łuskania. Jednak każdy powinien podjąć samodzielną decyzję. Przechowywać należy je w torebkach, woreczkach bez dostępu powietrza. Potem mogą trafić do szafki, lodówki lub zamrażarki.
3. Nerkowce czy migdały to orzechy, które można przechowywać dłużej niż orzechy włoskie czy laskowe. W Polsce są one na ogół sprzedawane w szczelnie zamkniętych torebkach. Dobrze jest je w takim oryginalnym opakowaniu trzymać np. w półce, ewentualnie lodówce lub zamrażarce.
Niestety orzechy często oblega ćma orzechowa. Jej dorosła postać dla owoców nie jest groźna, bo ich nie zjada. Jednak inaczej jest w przypadku larw. Orzechy zaatakowane przez ćmę orzechową nie nadają się już do spożycia. Trzeba je od razu wyrzucić. Warto przy tym pamiętać, że ćma pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy łuskane orzechy nie są przechowywane w szczelnym opakowaniu. Można tutaj zainwestować w specjalne pułapki na ćmy.