Pakowanie próżniowe to świetny sposób na bezpieczne przechowywanie m.in. ubrań, tekstyliów i miękkich zabawek. Genialnie sprawdza się również w kuchni: pozwala zabezpieczyć żywność i przedłużyć świeżość niektórych produktów. Mimo popularności takiego rozwiązania, wiele osób wciąż nie wie, jak używać worki próżniowe. Poniżej przygotowaliśmy szereg praktycznych wskazówek, dzięki którym wykorzystasz ich potencjał.
Do czego służą worki próżniowe? Co można zapakować próżniowo?
Worki próżniowe, zależnie od rodzaju mogą służyć do przechowywania tekstyliów, odzieży i miękkich zabawek (głównie maskotek) lub żywności. Prawidłowo użytkowane pozwalają zaoszczędzić miejsce, a w przypadku produktów spożywczych, przedłużyć ich świeżość, zachować oryginalny smak i aromat oraz wartości odżywcze.
Przykładowo, chleb lub bułki zapakowane próżniowo nadają się do spożycia przez kolejny tydzień, warzywa - przez 20 dni, a owoce - aż przez 25 dni. Co ciekawe, w workach próżniowych można przechowywać także produkty mrożone - od 24 do 36 miesięcy. Zupy i pieczone mięso zachowają świeżość od 8 do 12 dni.
Czego nie wkładać do worków próżniowych?
Zastanawiasz się, jak używać worki próżniowe, żeby zachować ich funkcjonalność? Przede wszystkim unikaj pakowania produktów spożywczych lub przedmiotów, które mogą uszkodzić folię i doprowadzić do utraty próżni. W workach próżniowych nie należy przechowywać m.in.:
- produktów spożywczych lub przedmiotów o ostrych krawędziach, np. akcesoriów kuchennych albo mięsa z kością;
- produktów spożywczych lub przedmiotów o objętości większej niż pojemność worka próżniowego. Może to spowodować pęknięcie lub rozszczelnienie opakowania.
Jak używać worki próżniowe? Dlaczego warto to robić?
Worki próżniowe, zwłaszcza te przeznaczone do pakowania żywności, cieszą się ogromną popularnością. Dlaczego warto z nich korzystać? Przede wszystkim pozwalają ograniczyć ilość wyrzucanego jedzenia: prawidłowo zapakowane produkty spożywcze dłużej zachowują świeżość, naturalny smak i wartości odżywcze, są także skutecznie chronione przed pleśnią.
Jak używać worki próżniowe?
1. Włóż produkty spożywcze (lub przedmioty, które chcesz bezpiecznie przechować) do worka próżniowego przez podłużny otwór, zwykle umiejscowiony z boku opakowania.
2. Rozłóż je równomiernie, wykorzystując całą powierzchnię worka. Zadbaj, żeby były ułożone możliwie płasko.
3. Zamknij worek próżniowy, a następnie - skorzystaj ze specjalnej zgrzewarki, wyposażonej w funkcję odsysania powietrza. W przypadku worków próżniowych moletowanych (czyli takich, jakie proponujemy w ofercie sklepu internetowego), miejsce zamknięcia (zgrzania) wyznaczają wypukłe przetłoczenia na folii.
Jakie worki próżniowe warto wybrać?
Już wiesz, jak używać worki próżniowe, żeby wykorzystać ich funkcjonalność. Pamiętaj jednak, że taki sposób pakowania żywności lub tekstyliów okaże się skuteczny tylko wówczas, gdy zdecydujesz się na worki wysokiej jakości, tj. odpowiednio grube, co zapewni im wytrzymałość i odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.