Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą [polityką prywatności].
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Szukasz indywidualnej oferty? Zadzwoń:
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (inpost paczkomaty) już od 400,00 zł.

Co wrzucać do kolorowych worków na śmieci? Przewodnik po świecie recyklingu

Co wrzucać do kolorowych worków na śmieci? Przewodnik po świecie recyklingu

Zanieczyszczenie środowiska to w tych czasach jeden z największych realnych problemów. Z roku na rok coraz więcej odpadów trafia do mórz, oceanów i lasów, szkodząc naszej planecie. Stanowi to poważne zagrożenie dla zwierząt nie tylko morskich, ale również lądowych. Z tego powodu podjęto szereg decyzji, mających na celu poprawę sytuacji. Wprowadzono obowiązek klasyfikacji śmieci, aby zapobiec dalszemu zanieczyszczaniu planety. Do segregacji potrzeba jednak odpowiednich worków na odpady. Jakie zatem kolorowe worki na śmieci są obecnie wymagane przy segregacji? Odpowiadamy!

Cechy kolorowych worków na śmieci

Kolorowe worki na odpady zaprojektowane zostały w taki sposób, aby bez problemu pomieścić jak największą ilość śmieci. W zależności od wielkości kosza można wybrać worki o pojemności 10l, 30l czy 60l. Największe o pojemności 120l i 240l najczęściej wybierane są do kubłów w domach jednorodzinnych. Te mniejsze zaś najlepiej sprawdzą się w przypadku koszy znajdujących się w mieszkaniach.

Z jakich materiałów tworzy się worki?

Do wykonania kolorowych worków na śmieci używa się folii polietylenowej. Dzięki swoim pozytywnym właściwościom zapewnia ona elastyczność i wytrzymałość, a co więcej można ją poddać recyklingowi. Wykonane z niej worki mogą się różnić w zależności od ich gęstości. Polietylen o wysokiej ścisłości(HDPE), mimo iż dość oporny na rozdarcia, może nie być zbyt rozciągliwy. Zaś ten o gęstości niskiej (LDPE) jest odporny i bardzo elastyczny. Ten pierwszy idealnie odegra swoją rolę w koszu w łazience bądź pokoju dziennym. Drugi natomiast śmiało można wykorzystać w kuchni.

Cena worków na śmieci

Koszt worków różni się w zależności od materiału, z którego są wykonane. Ważną rolę odgrywa producent, wielkość worka i jego uchwyt. Co więcej, cena może zależeć również od ilości worków kupowanych za jednym razem.

Kolory worków na śmieci

W dzisiejszych czasach każdy obywatel zobowiązany jest już do segregowania śmieci. O zapoznanie się z zasadami i przestrzeganie ich powinni zadbać wszyscy. W przypadku chęci uchylenia się od nich grozić mogą poważne konsekwencje.

Aby nauczyć się, jak odpowiednio segregować odpady, należy zaznajomić się najpierw z ich kolorami i przeznaczeniem. Najczęściej spotkać się można z workami niebieskimi, zielonymi i żółtymi. Ważne są też te w kolorach brązu, czerni czy szarości.

Żółte worki na śmieci

Jednym z kolorów worków, do których wyrzuca się konkretne śmieci, jest żółty. Przeznaczony jest on głównie do odpadów komunalnych takich jak plastik i metal. W takim worku znaleźć się powinny opakowania po kosmetykach, środkach czystości, torebki foliowe, żarówki tradycyjne bądź butelki po napojach. Co więcej, umieścić w nich można też puszki, zakrętki i kapsle. Do żółtych worków na śmieci nie powinno się natomiast wrzucać nie zużytych opakowań ani butelek. Nie mile widziane są też produkty AGD czy opakowania po lekach. Co więcej, wystrzegać się należy umieszczania tam styropianu. Warto również pamiętać, aby przed wyrzuceniem śmieci, zadbać o ich czystość.

Worki w kolorze niebieskim

W niebieskich workach na śmieci znaleźć się powinny odpady papierowe. W tym przypadku również najważniejsze, aby były one czyste i nie posiadały sporych śladów substancji nieprzeznaczonych do tego koloru worków. Wyrzucić do nich można natomiast wszelkie produkty papierowe takie jak książki, zeszyty czy gazety. Znaleźć się w nich powinny też kartony, ulotki, a nawet papier biurowy. Nie powinno się tam jednak wrzucać paragonów, taśm klejących czy chusteczek nawilżających.

Trzeba unikać też kartonów po napojach i mleku oraz papieru foliowanego czy kalki technicznej.

Zielone worki na odpady

W zielonych workach na śmieci znaleźć się powinny produkty szklane. Wszelkie słoiki, butelki czy opakowania po kosmetykach są tego przykładem. Przed wyrzuceniem jednak trzeba pozbyć się wszelkich nakrętek, kapsli czy uszczelek. Co więcej, należy oczyścić szklane produkty i pozbyć się z nich innych substancji. Czego nie powinno się umieszczać w zielonych workach? W tym przypadku wystrzegać się trzeba naczyń żaroodpornych, żarówek, szklanek, talerzy czy termometrów rtęciowych. Ważne, aby nie umieszczać w tych workach szkieł pochodzących z okien, samochodów ani luster. Szklane opakowania medyczne i chemiczne również nie są tu mile widziane.

Worki brązowe

Ten kolor przeznaczony jest na wszelkie odpady pochodzenia biologicznego. Do brązowych worków bez zawahania można wrzucić pozostałości po obiedzie czy innych posiłkach. Ponadto utylizować można również zepsute owoce, fusy po herbacie i kawie, skorupki od jajek oraz obierzyny z warzyw czy owoców. Wyjątkiem nie są zwiędłe rośliny, które również można umieścić w brązowym kolorze worka. Należy jednak pamiętać, by wystrzegać się wyrzucania do nich produktów odzwierzęcych i mlecznych, takich jak mięso, ser lub kefir. Nie zaleca się też wkładać tam kości, masła, bądź tłuszczów zdjętych z potraw.

Kolor czarny

Kolejnymi z kolorowych worków na śmieci są czarne. W nich powinny znaleźć się wszystkie odpady zmieszane, które nie nadają się do segregacji i nie mogą zostać wyrzucone do innych worków. Odpady komunalne to między innymi stłuczone talerze, żwirek dla kota, pampersy, ale również tekstylia, resztki mięsa, kości, czy inne zwierzęce odpady kuchenne. Nie można zaś wrzucać do nich gruzu, trawy, liści ani śniegu. Różne substancje toksyczne, farby czy lakiery również nie powinny się tam znaleźć. Szczególnie nie wolno umieszczać w nich urządzeń elektrycznych, przedmiotów wielkogabarytowych ani leków.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl